Pałac NałęczówDOM OPIEKI I REHABILITACJI

Aktualności

hr image line

Jak znaleźć dobry dom opieki?

Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki jest bardzo trudna i w naszej kulturze jest ostatecznością. Zwykle wiąże się z kryzysem zdrowotnym, który uniemożliwia dalsze samodzielne życie starszej osoby, a całodobowa opieka najbliższych z różnych względów nie wchodzi w grę. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest dom seniora, zapewniający fachową, całodobową opiekę oraz odpowiednie warunki pobytu. Jak wybrać ten właściwy?

Rodzaje domów opieki

Całodobowa opieka nad osobami starszymi ma wpływ na życie całej rodziny. Oprócz opieki, do codziennych obowiązków dochodzi gotowanie, sprzątanie i pomoc w zwykłych czynnościach. Niemożność sprostania wszystkim wyzwaniom, zwłaszcza tym związanym z pielęgnacją, rehabilitacją, opatrywaniem odleżyn czy karmieniem sondą często doprowadza opiekunów do decyzji, o poszukaniu profesjonalnej pomocy. Najlepiej, aby była ona oferowana przez zorganizowany ośrodek. Ze względu na pełnione funkcje, wyróżnia się kilka rodzajów domów opieki. Domy dla osób w podeszłym wieku zapewniają niezbędną pomoc sprawnym seniorom. Domy dla osób przewlekle chorych przeznaczone są dla osób z nasilonymi zaburzeniami. Trzeci rodzaj domów przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie.

Dom opieki – na co zwrócić uwagę?

Przed umieszczeniem bliskich w domu opieki należy udać się do ośrodka osobiście. Warto jest wcześniej zastanowić się nad kryteriami, które będą determinować nasz wybór. Przy podejmowaniu decyzji, w pierwszej kolejności należy kierować się opiniami na temat ośrodka – tymi internetowymi, jak i tymi wyrażanymi przez rodzinę i przyjaciół. Oczywiście należy je ostatecznie osobiście zweryfikować, wybierając się na wizytę. Istotnym elementem jest wiarygodność placówki – koniecznie musimy sprawdzić, czy dom opieki ma zezwolenie wojewody na jego prowadzenie. Ważną kwestią jest czystość we wszystkich pomieszczeniach placówki, ponieważ wskazuje ona na ogólny poziom higieny w ośrodku. Bezwzględnie należy również sprawdzić kwalifikacje personelu oraz ilość osób starszych, przypadających na jednego opiekuna. Bez skrępowania można pytać przebyte szkolenia i doświadczenie w zawodzie. Istotnym punktem jest również wyżywienie, ponieważ problemy z jedzeniem są często spotykaną dokuczliwością wśród seniorów. Ważna jest zarówno jakość posiłków, jak również możliwość ich dopasowania do bliskiej osoby. Warto zainteresować się też proponowanymi aktywnościami fizycznymi (terapia zajęciowa, psychologiczna, zajęcia aktywizujące) oraz planem dnia. Należy również zorientować się, czy istnieje możliwość zabrania ze sobą ulubionych sprzętów oraz ustalić godziny odwiedzin. Na koniec finanse. Należy sprawdzić, czy placówka zapewnia dozgonną opiekę nad starszą osobą oraz, czy w przypadku pogorszenia stanu jej zdrowia nie zażąda dodatkowych opłat.

Wybór odpowiedniego domu opieki i pozostawienie w nim bliskiej osoby to ciężkie doświadczenie. Dlatego tak ważna decyzja nie może być podjęta bez gruntownego sprawdzenia ośrodka. Im więcej pytań padnie podczas oglądania placówki, tym większa będzie nasza wiedza co do warunków, w jakich bliska osoba będzie przebywać na co dzień.

fundusze eu
© Pałac Nałęczów 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja RSO.PL